Prvá lastovička medzi vranami?

Autor: Ľubomír Majerský | 10.5.2011 o 14:47 | (upravené 12.5.2011 o 12:28) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1517x

Prepáčte mi za nevšedný názov, ale mám pocit, že sa celkom hodí k tomu všetkému, čo sa na Slovensku deje. Pokúsim sa, aby Vás nasledujúce riadky neunudili. A prečo som sa rozhodol sem napísať? Nuž preto, lebo som dnes, 10.5.2011 o 14:30 hod., obdržal odpoveď vo forme e-mailu z ministerstva vnútra SR, v ktorom uznali, že mám pravdu a mne skoro padla sánka. Ale po poriadku. Nižšie uvádzam celý obsah e-mailu, ktorý som adresoval médiám (tie sa toho vôbec nechytili, na čo aj, pre nich nezajímavá téma) a aj ministerstvu vnútra SR dňa 7.4.2011 o 19:58 hod.. Poznámka: Pár slovíčok som upravil, kvôli etickému kódexu.

Môj e-mail zo dňa 7.4.2011:

Rozhodol som sa Vám napísať a tak trochu upriamiť pozornosť na prinajmenšom zvláštne riešenie dopravy vo východnej časti Popradu (od svetelnej križovatky Tesca, po svetelnú križovatku Baumaxu), ktoré trvá dlhú dobu. A práve to, že tá situácia trvá nejaký ten rok, mi vtláča do úst vetu, že to navrhol nejaký 'm.gor' a schválil ešte väčší (prepáčte mi za tvrdší výraz, ale nemôžem inak) i keď na druhej strane je v tom možné vidieť aj určitú vypočítavosť či kalkul zo strany štátnych orgánov. Nad týmto dopravným riešením krúti hlavou nemálo popradčanov a "cudzinci" doplácajú a dotujú štátnu kasu.

Posúďte sami, najskôr si však prezrite obrázok:Vysvetlivky:

Červené šípky - smer jazdy
S1 - prvá svetelná signalizácia
KÚ - krátky úsek cca 150m, rýchlosť 70-ka (70km/h). Keďže na cestu číslo 18 naväzuje cesta od Tesca (to je to miesto, kde sa zbiehajú 2 modré a červená šípka), po tomto krátkom úseku začína platiť 50-ka (50 km/h) a to z toho dôvodu, že končí platnosť značky (§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z. písmeno 'e', ktoré popisuje čo je križovatka), a že sa vodiči nachádzajú v obci...

S2 - druhá svetelná signalizácia (príjazdová cesta od V. Tatier)
S3 - tretia svetelná signalizácia (Baumax...)
PÚ - POKUTOVÝ ÚSEK

Problém/zákernosť:

1) Nefunguje zelená vlna. Ak sa na S1 rozsvieti zelená a šli by ste rýchlosťou 70km/h v celom úseku PÚ, ledva stíhate zelenú na S2 a keď ju aj s odretými ušami chytíte (je skôr už oranžová, než zelená), do priestoru svetelnej križovatky S3 dôjdete už na červenú. A to už nespomínam porušenie dopravných predpisov a ekologické aspekty (rozjazd vozidla - spotreba najvyššia). Ešte poznamenám, že táto časť cesty PÚ je dvojprúdová, v jednom smere jazdy. Vidieť to aj na malých sivých šípkach...

2) Mnohí vodiči sa v podstate pri zákazovej značke ohraničujúcej maximálnu rýchlosť 70 km/h v podstate dostávajú do omylu a v celom úseku (až po S3) jazdia rýchlosťou 70 km/h. Za úsekom S3 (to je tá časť vpravo dolu s číslom 80 a červenou šípkou) je totiž zákazová značka ohraničujúca maximálnu rýchlosť (až) na 80 km/h. Je mi jasné, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale ja v tom vidím veľkú vypočítavosť zo strany dopravného inšpektorátu. Prečo? Nuž pred pár rokmi v úseku KÚ nebola žiadna zákazová značka. Vodičov to aj napriek tomu (aj keď si boli vedomí, že sú v obci) lákalo šliapnúť na pedál už z vyššie povedaného ohľadom dvojprúdovej cesty. V tomto úseku si policati povyberali dostatočné množstvo pokút. Ľudia si uvedomili, že sú v obci a že je to zlatá baňa pre políciu. Zlato, v podobe peňazí, sa však začalo míňať, policajti tam viac stáli, než "nakopali". A niekto "múdry" urobil "geniálny" ťah v podobe 70-ky na 150 metrovom úseku a... a policajti dnes ryžujú viac, než predtým.
Je to neskutočné sv.nstvo, ...a že slúžiť občanom... ...b.zerácia to je...

A o pár miestach v Poprade ešte viem, ale...

--------------------

Odpoveď z ministerstva vnútra SR zo dňa 10.5.2011 - uvádzam len časť, to podstatné:

Na základe Vášho upozornenia na nepriaznivú dopravnú situáciu na štátnej ceste I/18 v meste Poprad, medzi križovatkami s CSS Tesco a CSS Baumax, bola Okresným dopravným inšpektorátom OR PZ v Poprade vykoná kontrola tohto úseku.

Kontrolou bolo zistené, že na tomto úseku chýbajú dopravné značky DZ č. B 31a /Najvyššia dovolená rýchlosť s číslom „70“/ za výjazdom z parkoviska HP Tesco a  DZ č. B 31a /Najvyššia dovolená rýchlosť s číslom „70“/ za pripojením vetvy štátnej cesty III/018152 od obce Spišská Teplica. Po doplnení týchto dopravných značiek bude úsek určený na zvýšenie rýchlosti vyznačený od križovatky s CSS Tesco až po križovatku s CSS I/18 a II/534 od Vysokých Tatier. Tento úsek na zvýšenie povolenej rýchlosti v obciach bol vybraný na základe určenia miest, kde je možné zvýšiť rýchlosť jazdy bez ohrozenia cestnej premávky. Chýbajúce dopravné značky budú v čo najkratšom možnom čase doplnené správcom komunikácie.

Vami uvádzaná nefungujúca zelená vlna na cestnej svetelnej signalizácii bola konzultovaná so správcom týchto svetelných signálov Mestom Poprad. Vyjadrenie z mesta Poprad je nasledovné:  Križovatka pri OC TESCO a BAUMAX sú dynamicky riadené križovatky, ktoré reagujú na prichádzajúce vozidlá prostredníctvom detekčných slučiek umiestnených vo vozovke. Pri poslednom vykonaní technickej prehliadky zariadení cestnej svetelnej signalizácie v meste Poprad bolo zistené poškodenie detekčných slučiek v križovatke pri OC TESCO a v takýchto prípadoch zariadenie funguje v inom režime, čo bežní účastníci cestnej premávky toto riadenie križovatky vnímajú z praktického a časového hľadiska skôr negatívne....

vybavuje mjr...(radšej nemenujem), na vedomie KR PZ krajský dopravný inšpektorát...
--------------------

Čo dodať na záver? Snáď len to, že hoci prvá lastovička leto nerobí, je to predsa len akýsi náznak dobrého. Normálne som týmto malinkým úspechom vcelku potešený, ale nekričím hop, kým to neuvidím na vlastné oči. Za pár dní, možno týždňov, sa tam pôjdem pozrieť, ako sa veci majú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?