Pracovná plocha, zálohovanie...

Autor: Ľubomír Majerský | 18.5.2011 o 9:41 | (upravené 15.5.2014 o 9:17) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1915x

Dáta začínajú byť cenné v okamihu, keď sme o nich definitívne prišli. Slogan, ktorý má napadol 16.5.2011, keď už ani neviem po koľký raz, som sa stretol s užívateľom, ktorému "odišiel" disk do večných lovíšť. Jeho výraz bol... no..., krvi by ste sa nedorezali. Podľa výrazu tvárí väčšiny užívateľov, by asi mnohí z nich mali radšej polámanú ruku či nohu. Prepáčte mi za to prirovnanie, ale nenapadlo ma v danej chvíli nič mäkkšie, jemnejšie.

Text nižšie, je opäť napísaný všeobecne. Nemôžem spomenúť, či rozobrať všetky možné alternatívy, postupy, hrozby. Ide mi hlavne o princíp.

Užívatelia sú, čím ďalej, tým viac, nepoučiteľní. V dobe napaľovačiek, USB kľúčov, externých diskov, si len málokto prevádza zálohovanie svojich elektronických dokumentov a o akejsi pravidelnosti zálohovania už ani nehovorím, pretože to zaberá "strááášne" veľa času. Ale keď dôjde na psa mráz, je už neskoro. Stretol som sa s užívateľom XY, ktorého postihla disková pohroma. Dáta na disku boli pre neho nesmierne cenné a tak sa podujal osloviť špecializovanú firmu s vedomím, že to nebude lacná záležitosť. Dáta mu obnovili, nie však na 100% a... zaplatil vyše 1.200,-EUR (slovom tisícdvesto). Zaujímavá suma, však?

Rozmýšľal som, čím to je, že si ľudia neprevádzajú zálohy svojich elektronických dát. Je to z lenivosti, z pohodlnosti, či akejsi istoty, že môjmu počítaču/disku sa to stať nemôže? Alebo je to z toho dôvodu, že to jednoducho nedokážu? Som presvedčený, že platí skôr to druhé. Už v minulom článku som sa zmienil, že počítačová gramotnosť klesá úmerne s rozšírujúcimi sa vymoženosťami hardvéru a softvéru. Znalosti bežných užívateľov (česť výnimkám) začínajú a končia na pracovnej ploche a prítomnosti či neprítomnosti takého či onakého odkazu v podobe ikony, na ktorú je možné kliknúť. Asi nebude od veci, keď vyslovím názor, že najpoužívanejším operačným systémom je Windows. Jeho grafické rozhranie je veľmi fajn, ale nenúti človeka myslieť, ako tomu bolo v prostredí DOS-u, do ktorého sa veľmi rýchlo usadil NC (Norton Commander), či M602. Nechcem písať o tom, čo všetko dokázali títo správcovia súborov a adresárov, ale jedno je isté, že sa užívatelia dokázali lepšie orientovať v abstraktnom, virtuálnom prostredí počítača. Hodne tomuto vnímaniu prostredia pomohlo to, že tvorcovia týchto programčekov vsadili na dve rovnocenné okná, v ktorých si bolo možné zvoliť čokoľvek... (rôzny typ náhľadu, rôzne atribúty...). Vo Windowse takýto nástroj štandardne nie je. Prieskumník je len slabým odvarom, slabým prieskumníkom, ktorý skúma, ale nepomôže tomu užívateľovi, lepšie vnímať prostredie Windowsu, Windowsu v ktorom je oveľa viac adresárov, podadresárov, podadresárov ...a podadresárov... súborov... súborov... a súborov...

Je síce pravdou, že vo východzom stave Windowsu je na ploche ikona, ktorá reprezentuje užívateľov domovský adresár (moje dokumenty, súbory používateľa), ale mnohí z nich si ju nechtiac odpália a potom už nevedia ako na to. Veľmi dobrým pomocníkom je nástroj Total Commander. Je to súborový manažér ako NC, M602, len v grafickom šate, s množstvom funkcionalít, ktorý dokáže tomu užívateľovi predsa len lepšie predostrieť virtuálny svet počítača/disku, než prieskumník. V dvoch oknách, v ktorých si môže užívateľ navoliť čokoľvek, nájde užívateľ komplexný pohľad na celý svoj disk, ktorý nazvem trebárs SKRIŇA. Adresárom priradím slovíčko POLICE, súbory nech sú DOMÁCE ÚČTY, PRÁDLO, HARABURDY, KONÍČKY... Pracovnej ploche, to čo púta užívateľov najviac, priradím slovko NÁSTENKA. Ešte sa na chvíľu vrátim ku ikone, ktorá reprezentuje domovský adresár. Aj keď ju užívatelia na ploche majú, nevedia (poväčšine), v ktorej polici vlastne tie osobné súbory sú.

Skriňa, ktorá môže byť dvojdielna alebo aj trojdielna, s množstvom políc pre spoločné veci (prinajmenšom domáce účty partnerov môžeme vnímať ako spoločné a možno ich pripradiť k systémovým adresárom/súborom ako napríklad adresáre windows, program files, recycler, documents and settings a iné...názvy súborov nevypisujem). Haraburdy sú v počítači/v disku bežné a užívateľ by bol prekvapený, koľko tých harabúr má a koľko miesta v tých policiach zaberajú. Je to najmä vďaka internetu. Koníčky, tie možno priradiť k vlastnej tvorbe. V elektronickom svete počítačov sú to napríklad domáce videá, fotografie (tých je asi najviac, dnes fotí skoro každý), hudba a v neposlednom rade písaný text. Keď užívateľ príde o svoje koníčky, je to katastrofa.

Nástenka, na nej môžete nájsť čokoľvek. Nástenka je magnet, ktorý priťahuje všetko. Neraz sa nástenka úplne zaplní a potom nastane dilema, čo zmazať. Niektorí "šikovní" si kúpia väčší monitor, s vyšším rozlíšením. Bohužiaľ, aj taká je prax. Mnohí užívatelia si na nástenku odkladajú priamo konkrétnu vec, trebárs peňaženku, mobil... namiesto toho, aby si na nástenke vytvorili odkaz, že peňaženku, či mobil má v tej a tej polici, trezoríku. Keď o ten mobil užívateľ príde (nechceným zmazaním), hrôza. Keby si však zmazal len odkaz a pokiaľ má užívateľ prehľad a poriadok, vie, kde ho nájde.

Seriózni dodávatelia počítačov/NTB ponúknu užívateľovi určité možnosti/služby, samozrejme, za úplatu, okrem iných prerozdelenie disku na dva logické disky C a D. C vyhradí pre systém, D pre dokumenty a ak mu to nie je zaťažko, zmení prednastavenie východzích ukladacích ciest... Poučí ho, ukáže mu, aby si dokumenty ukladal cielene, nie cez CTRL+S, ale aby si v menu (každej) aplikácie klikol na "súbor" a zvolil "uložiť ako"... Prosto stačí pár desiatok sekúnd na ukázanie tých najzákladnejších úkonov, aby si užívateľ ukladal všetko na jedno centrálne miesto, aby si na nástenke vytváral odkazy. Potom sa aj zálohovanie prevádza ľahšie, keď už má užívateľ všetko uložené (nahádzané) v jednej veľkej polici. Zálohovanie však odporúčam prevádzať pravidelne, lebo raz sa aj skriňa s policami môže zrútiť, len s tým rozdielom, že zo skrine sa veci dajú zachrániť s väčšou úspešnosťou, než je tomu u dát v diskoch.

Pekný deň ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?