Choré Tatry, chorého systému, ...Slovenska

Autor: Ľubomír Majerský | 11.9.2011 o 17:17 | (upravené 15.5.2014 o 9:18) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  938x

Od vloženia môjho posledného článku prešlo pár mesiacov. Dôvodov, prečo tomu tak bolo, by sa iste našlo veľa. Jedným z nich je ten, že mám pocit, že to na Slovensku nejde od 10-tich k 5-tim, ale od 5-tich k 0-le. Dnes som sa rozhodol napísať o Vysokých Tatrách resp. o Tatrách, o chorom systéme, ktorý v nich panuje.

Vynechám časť o tom, že Tatry sú krásne, lebo naozaj sú a prejdem k tomu, že Tatry sú choré. Nemám však na mysli len enviromentálne hľadisko, ale aj systém, ktorý v nich panuje. Systém tvoria ľudia, štát. Sme od ľudí iných štátov sprostejší, alebo nám ide len o mamon a moc? Vrátim sa späť k Tatrám, presnejšie k Vysokým Tatrám. Toto horstvo geograficky leží v dvoch štátoch. Na prvý pohľad je asi logické, že systémy musia byť rozdielne, i keď Poliaci a Slováci nemajú v mentalite, v kultúre, v histórii, v systéme... zásadné rozdiely. Teda možno aj majú, ale Vysoké Tatry máme spoločné. Oni menej, my viac. Oni z toho mála majú zlatú baňu, my... nuž zlatou by som to nenazval, iba ak len tou baňou. V posledných rokoch chodievam do Vysokých Tatier pravidelne a nielen do nich, ale aj do našich iných, rýdzo slovenských horstiev. Ľudia majú v horách akosi bližšie. Prehodia medzi sebou aspoň ten pozdrav, napriek tomu, že sa nikdy nevideli. Iste ste sa s tým už stretli. Aj ja sa s nimi stretávam, pozdravím, porozprávam. Ak vidím, že majú záujem pokecať si, tak pokecáme.

Prvý problém, ktorý je vo Vysokých Tatrách na slovenskej strane vnímaný negatívne, je uzatvorenie Tatier v období od 1.11. do 15.6., s výnimkou trás ku celoročne otvoreným chatám. Na poľskej strane sú Tatry otvorené celoročne. Iste, chápem. Dôvod je jasný, ochrana prírody. Ale pýtam sa, v Poľsku to vidia inak? V Poľsku tú prírodu nepotrebujú chrániť? Veľmi pozorne vnímam, sledujem, čítam, počúvam, keď sa v mediách objaví akákoľvek informácia o Vysokých Tatrách. Za posledné roky som okrem iného zaregistroval úvahy o zjednotení tatranského systému, ale aj o tom, že aj na poľskej strane došlo k prírastkom kamzíkov, svišťov, medveďov, ba dokonca vlkov. Možno si niektorí povedia, že je to vďaka tomu, že sa na našej strane môžu zvieratá v kľude rozmnožovať a potom len premigrujú do Poľska. Verte, že nie som si tým istý, že je to práve kvôli tomu, už aj nasledujúceho dôvodu.

Druhým negatívom sú zatvorené, teda zneprístupnené určité časti Vysokých Tatier. Napríklad hrebeň Belianok je zatvorený cca 28 rokov. Priznám sa, že neviem, koľko rokov to presne je. Len okrajovo som to niekde zaregistroval. A? A hrebeň je aj napriek tomu vychodený, pomaly ako na diaľnici. A nielen ten hrebeň. Trebárs taká Zlomisková dolina. Je fakt nádherná, zvlášť tá planina. Platí to isté, čo pre hrebeň. Je vychodená ako verejne prístupný turistický chodník a to už nehovorím, že tam vidieť po ľudoch rôzne iné "stopy". Snaha o zneprístupnenie či uzavretie urcitých častí Tatier je márna, neefektívna, funguje len na papieri. Podľa mňa je táto snaha zvrátená a chorá. Situácia sa v týchto lokalitách zhoršuje. Tvárime sa, že je všetko OK, ale opak je pravdou. Ochranári sú buď slepí alebo naivní, alebo sú to ľudia, ktorým na Tatrách a ich ochrane vôbec nezáleží, nehovoriac o tom, že sa nájdu aj takí, ktorí sa medzi sebou žerú.  Asi aj preto, že v dobe recesie, je aj to slabo platené miesto dobré a hlavne teplé. Česť výnimkám.

Tretím negatívom sú ceny ubytovania v našich vysokohorských chatách. Nehovorím o jedení, ale LEN o ubytovaní. Ešte pred tromi rokmi, sa dalo vyspať na dlážke, zvyčajne v jedálni za 6-8 EUR, Dnes si pýtajú 15-17 EUR, samozrejme, dá sa ubytovať aj za 10 EUR v pracovný deň... nechytajte ma preto za slovo. Toto by bolo na samostatný článok s tým, že by som si zobral pod drobnohľad chatu po chate. V Poľsku sa pohybuje takýto nocľah od 7-10 EUR, ale zdôrazňujem, že nie na dlážke. Ba Poliaci majú v rôznych častiach Tatier drevenice, kde neplatíte nič, len musíte po sebe nechať poriadok. Niečo podobné nájdete aj v Škandinávii.

Štvrtým negatívom, aj keď sa to bude javiť postavené na hlavu, je NEvýber vstupného. Poliaci ho na svojej strane vyberajú. Je to 7 zlotych, neceleho 1,5 EURA na dospelú osobu a deň. Vrátim sa späť na Slovensko a odskočím si do Slovenského raja. Tam sa vyberajú 2 EURA na dospelú osobu a deň. No, a tu je vidieť, ako to na Slovensku (NE)funguje, že systém je chorý, aká je nejednotnosť ochranárskych združení... Slovenský raj mám prechodený krížom-krážom, tiež sú tam lokality s najvyšším, teda 5-tym stupňom ochrany prírody a SÚ SPRÍSTUPNENÉ. Prečo to teda funguje tam (myslím tým výber poplatkov a prístupnosť v raji), na poľskej strane Tatier tiež a na slovenskej strane Tatier NIE. Keby sa vyberalo vstupné v ústiach tatranských dolín vo výške JEDNO EURO na dospelú osobu a deň a trebárs LEN počas letnej sezóny, a keby sa všetky vybrané peniaze vrátili späť do Tatier, ale skutočne všetky, verím, že by to Vysokým Tatrám pomohlo. A kľudne by sa to mohlo aplikovať na všetky slovenské horstvá.

Niekto môže namietať, že prečo by sa malo vyberať vstupné, keď napríklad v Alpách sa nevyberá. Iste, to je pravda, ale Alpy zasahujú do území 5 štátov, sú teda oveľa väčšie a aj ich systém samoobnovy, samoochrany je oveľa silnejší.

Tento článok je len akýmsi malým zúžením skutočne širokej problematiky. Mnohí z Vás môžu proti napísanému oponovať, dopĺňať či rozviesť ho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?