Slovensko? To je tá veľká žumpa v srdci Európy?

Autor: Ľubomír Majerský | 18.4.2013 o 8:50 | (upravené 15.5.2014 o 9:19) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  558x

Prepáčte mi za ten nadpis, ale nič jemnejšie a výstižnejšie ma nenapadlo. Krajina sama o sebe za to nemôže, tá je naozaj krásna, ale v nej žijú a vládnu ľudia, ktorí tú krajinu zneucťujú, ponižujú, gniavia, vyciciavajú a robia jej tak zlé meno. V neposlednom rade v nej najviac trpia obyčajní slušní ľudia (ale mám na mysli skutočne tých obyčajných), ktorí nemajú inú možnosť a musia v nej žiť. Koľkože rokov už ubehlo od Nežnej? V merítku ľudského života je to naozaj dlhá doba, dalo by sa povedať, že tretina života človeka. Bohužiaľ udialo sa, a ešte sa aj deje, podstatne viac zlého, než toho dobrého.

1) Korupcia - tá je vybudovaná v tejto krajine asi ako jediná stavba na najpevnejších základoch, pretože už aj skutočné stavby nám pomaličky začínajú padať. Je hrozné, že po toľkých rokoch sa v tejto oblasti takmer nič neudialo. Tunely tunelov, vláčiky, falošní darcovia, emisie, nástenkový tender, logá, web stránky, sitká, gorila... Len pár slov, ktoré sú synonymom korupcie. Čo myslíte, kedy padne?

2) Justícia - sestra či nedajbože dvojička korupcie. Napreduje s ňou ruka v ruke. Vymožiteľnosť práva je úbohá, dovolanie sa spravodlivosti, čestnosti je nulová. V našej krajine sú obete zločinov (akýchkoľvek) tí zlí, bohužiaľ. Čo myslíte, dokedy to takto bude?

3) Rodinkárstvo - funguje všade a na všetkých úrovniach. V štátom kontrolovaných inštitúciách sa jej darí ako burine. Keď ju aj vytrhnete, o pár dní sa objaví na inom mieste, ako v prípade kauzy webovej stránky k 165 výročiu železníc. Hovorkyňa vyraší na inom mieste. Mimochodom, neviem prečo sa hovorí o 5-tich tisícoch. Keď už, tak to mali uviesť presne 5.065 eur BEZ DPH!!!, čo je 6.078 eur vrátane DPH.

4) Nezamestnanosť - tá je tiež dobre usadená v tejto krajine. Počas éry demokracie bola z Vyšegrádskej štvorky vždy najvyššia, a mám pocit, že čísla sú ešte hrozivejšie, pretože mnoho Slovákov je mimo našej krajiny tak 'akosi načierno' (čo im iné zostáva), takže zo štatistík 'akosi' vypadli, podobne, ako aj naši 'iní' spoluobčania. Určite viete, koho tým myslím, ak nie, trošku pomôžem - najväčšia minorita žijúca prevažne na východe a juhu Slovenska. Na Slovensku je ich možno aj 800.000, povedzme že, len 500.000... a oficiálne čísla počtu nezamestnaných hovoria 'len' o cca 400.000. Nech rátam ako rátam, nevychádza mi to...

5) Zdravotníctvo/Školstvo - bezodná diera, do ktorej padá obrovské množstvo peňazí. Požiera nás všetkých, až nás úplne zožerie ako rakovina. Reformy v týchto oblastiach sú nekonečné a bez pozitívneho efektu. A opäť otázka. Dokedy?

6) Potraviny/Poľnohospodárstvo - oblasti, ktoré fungujú dlhodobo v krízovom režime. Prvá z nich je na úplnom dne špiny, marazmu. Neustále škandály nás o tom denno-denne presviedčajú, že je tomu tak a zlepšenia, čo i len malé, sú v nedohľadne. Poľnohospodárstvo trpí najmä z hľadiska nerovnomerného prerozdeľovania finančných prostriedkov v rámci EÚ. A to sme boli kedysi sebestační.

7) Dopravná infraštruktúra - ak si dobre spomínam, prepojenie celého Slovenska diaľnicou malo byť do konca roku 2006, 2008, 2009, 2012, 2015, 2020...??? Tých termínov bolo toľko, že sa v tom už úplne strácam. Hádam do roku 2100 by to snáď mohla byť aj pravda. A to sú len diaľnice. Máme však aj cesty I., II. a III. triedy, každoročne s čoraz väčším počtom jám, výtlkov. A každý rok počúvame jednu a tú istú pesničku. Nebolo by lepšie tie výtlky neopravovať? Po pár rokoch by sa tie cesty rozpadli na poľné a možno by boli v lepšom stave, než to, po čom jazdíme dnes.

8) Životné prostredie - rok čo rok, keď končí zima a nastupuje jar, máme možnosť vidieť, všade na území našej krajiny, to nespočetné množstvo čiernych skládok. Aj médiá sa v posledných rokoch tomu venujú častejšie. Myslíte si, že napríklad toľko diskutovaná skládka s vyliatym asfaltom neďaleko Strečna, pri Váhu, je čerstvá? Tá sa rokmi zväčšuje od Nežnej. To nie je len asfalt, ten to svinstvo čiastočne zakryl... alebo včera (17.4.2013) v TV Markíza spomenutá obrovská skládka priamo v BA. A čo medze popri cestách? Na celom Slovensku sa v nich nachádzajú tony a tony aj nebezpečného odpadu. A koľko toho môžete nájsť popri potokoch, riekach, rybníkoch, priehradach, nádržiach... Des a hrôza. Naozaj veľmi alarmujúci stav, ktorý sa z roka na rok zhoršuje aj napriek dobrovoľníkom, ktorí ich odstraňujú. Za ich pomoc im patrí veľká vďaka. Keď som však včera (17.4.2013) v Markíze započul, že existuje zákon o tom, že skládku nemožno len tak mirnix-dirnix vyčistiť/upratať, no šľak ma išiel trafiť. To je zákon s veľkým 'Z'. Iste, sú skládky životu nebezpečné, ale ja hovorím o tých plastových, pneumatikových... Nuž nechápem, pretože aj ja porušujem zákon, keď zbieram z rôznych miest plastové fľaše a nosím ich do separé kontajnera. Jeden fotopríklad: Takto to vyzerá rok čo rok v oblasti meandrov Hrona, medzi Telgártom a Červenou skalou 'http://lubomirmajersky.blog.sme.sk/c/262349/Ludska-vizitka-aj-take-je-Slovensko.html'. Každý rok sa to tam vyzbiera a každý rok opätovne 'nazbiera'. Nebaví ma to neustále fotiť.

9) Cestovný ruch - dovolím si len jednu čerstvú perličku. Ruským turistom, ktorí chceli prísť na jarný pobyt do Vysokých Tatier, naše orgány oznámili, že nestíhajú vybaviť víza. Tí rezervácie v Tatrách zrušili a obrátili sa po lokalitách v Česku a v Poľsku, kde im bolo obratom vyhovené.

10) Exekútori - že by nový spôsob výpalného pod ochrannou rukou štátu? X prípadov, ktoré má v tom silne utvrdzujú, že je tomu naozaj tak, preto si zaslúžia samostatný bod. Jedným z nich je aj prípad živnostníka... viac o tom si môžete prečítať aj tu: 'http://tvnoviny.sk/sekcia/domace/archiv/vladimir-dlh-zaplatil-podla-socialnej-poistovne-je-stale-dlznikom.html'

11) Sociálny systém/Rodina -

- pre určitú skupinu ľudí istota v podobe pravidelných dávok. A za čo? Za nič. Ba predsa za niečo, za robenie detí. Veľká Británia dokázala, po skúsenostiach s nimi, zareagovať na toto zneužívanie ich sociálneho systému pomerne pružne, a to tým, že vláda na čele s Davidom Cameronom upravuje systém vyplácania dávok... viac si o tom môžete prečítať na stránke: 'http://zaujimavosti.net/zo-sveta/britska-vlada-rusi-socialne-davky-nezamestnanym-viac-ako-6-mesiacov'. Reformy tohto alarmujúceho stavu sú u nás v nedohľadne a od Nežnej to trvá už 24 rokov. Teda možno sa mýlim, reformy ešte asi ani nezačali... ba jedna začala, tzv. "Rómska", ale už aj skončila (asi).

- no a pre niektorých, ktorí ju nutne potrebujú, almužna, z ktorej sa nedá slušne vyžiť. Človeku je do plaču, keď každý týždeň vidí a počuje pohnuté osudy ľudí.

- rodina/demografia - úzko prepojené oblasti. Všade sa o tom hovorí, píše, a stále nič. V posledných dňoch/hodinách som zachytil smutnú štatistiku, ktorú si môžete prečítať tu: 'http://www.cas.sk/clanok/248417/hrozive-statistiky-europskej-unie-na-62-dochodcov-bude-v-roku-2060-pracovat-len-38-ludi.html'. Za celé obdobie od Nežnej, sa touto otázkou nezapodievala žiadna vláda na skutočne serióznej úrovni. Len sem-tam sa objavila zmienka, že by sa s tým malo niečo robiť, že by sme mali podporovať mladých, mladé rodiny... Ako môžeme chcieť po rodinách, aby mali deti, keď sa mladý vyštudovaný človek po skončení školy nedokáže postaviť na vlastné nohy, keď je nútený odísť za prácou mimo Slovenska, keď je nútený bývať s rodičmi...? Áno, sú za tým aj viaceré iné faktory, ale myslím si, že prevažne za to môžu problémy, o ktorých som sa zmienil vyššie.

12) Už sa mi nechce písať, ale určite by som ešte pár oblastí, tém našiel. Na záver by som dodal, že nie je to len o negatívach, a že máme aj pozitíva, ale tie sa v tej znôške svinstiev úplne strácajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?