RTVS Úhrada koncesie - úľava/oslobodenie, problémy

Autor: Ľubomír Majerský | 4.11.2013 o 12:25 | (upravené 15.5.2014 o 9:20) Karma článku: 8,51 | Prečítané:  2321x

Po pár mesiacoch pauzičky, som sa rozhodol napísať o probléme, ktorý mám. A možno nie som sám a aj medzi Vami sa nájdu takí, ktorí majú ten istý problém. O čo ide? Nuž o možnosť úľavy či oslobodenie koncesionárskeho poplatku, zákon č. 340/2012 Z. z. "Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska".

Nemožno RTVS vytknúť, že o tejto problematike neinformovala. V prvom aj druhom kvartáli roka 2013 som túto informáciu neraz počul (zámerne píšem počul, pretože ja som ju počul v rádii). Hoci sa v zákone č. 340/2012 Z.z. píše, že pri uplatňovaní nárokov na rôzne typy úľav platí lehota do 31.3.2013, vzhľadom na množstvo žiadostí, ktoré zahltili RTVS, sa lehota ich predkladania predĺžila k 30.6.2013, o čom informovali rôzne médiá, ba aj samotný generálny riaditeľ RTVS. Pre istotu uvádzam aj zopár linkov a interný dokument RTVS (bod číslo 3), ktorý som si stiahol niekedy v marci 2013 priamo zo stránky RTVS (dnes ho už tam nemôžem nájsť a preto ho mám uložený na mojej osobnej stránke).

1) http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/281493-ziadosti-o-ulavy-zahltili-rtvs-spracuva-ich-postupne/

2) http://www.satelitnatv.sk/2013/03/rtvs-ulavy-na-koncesiach-treba-dokladovat-do-konca-mesiaca/

3) http://lumax.acom.sk/rtvs/Navod_uhrady-RTVS.pdf

Keďže mám syna ŤZP a bývame v spoločnej domácnosti, požiadal som o oslobodenie platby za koncesiu. A ako inak, využil som možnosť podania žiadosti elektronickou formou. Prvý e-mail som poslal 21.3.2013. Po pár týždňoch som zistil, že som v ňom zabudol uviesť moje "Evidenčné číslo SIPO". Poslal som preto druhý e-mail, a to dňa 24.4.2013. E-mail už obsahoval všetky náležitosti tak, ako to požadovala RTVS vo svojom internom dokumente. Čakal som cca 6 týždňov, reku je to dostatočne dlhý čas na to, aby sa mi v informatívnom doklade SIPO, už neobjavil koncesionársky poplatok za RTVS. Opak bol pravdou. Nedalo mi, a tak som zašiel na poštu informovať sa, ako dlho trvá proces spracovania. Tam mi ukázali tlačivo, na ktorom je úplne na konci dostatočne výrazne napísané:

"UPOZORNENIE: Spracovanie vyplneného a odovzdaného formulára v RTVS môže trvať až dva mesiace."

Sám pre seba si hovorím, nuž dobre, ale pre istotu si to preverím priamo v RTVS. Zavolal som teda dňa 6.6.2013 o cca 11:29 hod. priamo do RTVS na info linku 18 288 (samozrejme, dnes už nefunguje). Rozprával som sa s pani Fodrekovou (nech mi je prepáčené, keď som skomolil priezvisko, ale viete aké to je, keď zisťujete po telefóne množstvo informácií a aj keď si na konci hovoru vždy pýtam meno a priezvisko, zvyčajne ho na prvé počutie skomolím, a nielen ja, myslím, že takmer každý). Tá mi povedala, aby som pre istotu poslal v elektronickej forme aj informatívny doklad SIPO a aj môj sken OP, keďže som platiteľ. Tak som sa naštval a ešte v ten deň, rozumej 6.6.2013 som poslal v poradí tretí e-mail, v ktorom som opätovne žiadal o oslobodenie platby za koncesiu a priložil som skeny všetkých dokladov v PDF formáte (SIPO, môj OP, ŤZP syna, OP môjho syna a Rozhodnutie z ÚPSVaR o tom, že syn je ŤZP).

Čakal som do začiatku septembra 2013 a to do momentu, keď mi dorazil informatívny doklad SIPO. Poplatok za služby RTVS v ňom bol uvedený v plnej výške 4,64 eur. Dňa 4.9.2013 som napísal štvrtý e-mail, v ktorom som zhrnul všetko čo aj tu teraz a spýtal sa, že prečo mi je neustále vyrubovaný koncesionársky poplatok.

Na všetky e-maily som obdržal automatizované odpovede a doručenky o prečítaní, avšak ANI jeden jediný e-mail od niekoho, ktorý by ma ľudsky (NEAUTOMATIZOVANE a NEROBOTICKY) informoval, že je potrebné byť napríklad trpezlivý, že Vaša žiadosť je prijatá a bude spracovaná, že sa dočkám oslobodenia od úhrady, že mi budú peniaze vrátené vtedy a vtedy... alebo niečo podobné.

Dnes, 4.11.2013, som zatelefonoval na číslo 02 / 323 333 22, ktoré je uvedené na stránke RTVS "https://www.uhrady.rtvs.sk/". Bohužiaľ, je to "automat", kde si môžete na základe číselnej voľby vypočuť dlhé vety. Po telefonáte s "automatom" som prostredníctvom sekcie "Napíšte nám" napísal, stručné konštatovanie, že som im už poslal viacero e-mailov..., že je to neseriózne... Už si ani nepamätám presné slová. A prečo práve dnes? Lebo mi dorazil novembrový informatívny doklad SIPO, v ktorom je opäť uvedený poplatok RTVS v plnej výške 4,64 eur. Od začiatku roka 2013 je to už jedenásty poplatok v poradí.

Situáciou som značne znechutený a rozladený. Opäť ďalšia ukážka toho, ako to vyzerá na Slovensku, ako to u nás (NE)funguje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?