RTVS Úhrada koncesie - úľava/oslobodenie, problémy

Autor: Ľubomír Majerský | 4.11.2013 o 12:25 | (upravené 15.5.2014 o 9:20) Karma článku: 8,51 | Prečítané:  2250x

Po pár mesiacoch pauzičky, som sa rozhodol napísať o probléme, ktorý mám. A možno nie som sám a aj medzi Vami sa nájdu takí, ktorí majú ten istý problém. O čo ide? Nuž o možnosť úľavy či oslobodenie koncesionárskeho poplatku, zákon č. 340/2012 Z. z. "Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska".

Nemožno RTVS vytknúť, že o tejto problematike neinformovala. V prvom aj druhom kvartáli roka 2013 som túto informáciu neraz počul (zámerne píšem počul, pretože ja som ju počul v rádii). Hoci sa v zákone č. 340/2012 Z.z. píše, že pri uplatňovaní nárokov na rôzne typy úľav platí lehota do 31.3.2013, vzhľadom na množstvo žiadostí, ktoré zahltili RTVS, sa lehota ich predkladania predĺžila k 30.6.2013, o čom informovali rôzne médiá, ba aj samotný generálny riaditeľ RTVS. Pre istotu uvádzam aj zopár linkov a interný dokument RTVS (bod číslo 3), ktorý som si stiahol niekedy v marci 2013 priamo zo stránky RTVS (dnes ho už tam nemôžem nájsť a preto ho mám uložený na mojej osobnej stránke).

1) http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/281493-ziadosti-o-ulavy-zahltili-rtvs-spracuva-ich-postupne/

2) http://www.satelitnatv.sk/2013/03/rtvs-ulavy-na-koncesiach-treba-dokladovat-do-konca-mesiaca/

3) http://lumax.acom.sk/rtvs/Navod_uhrady-RTVS.pdf

Keďže mám syna ŤZP a bývame v spoločnej domácnosti, požiadal som o oslobodenie platby za koncesiu. A ako inak, využil som možnosť podania žiadosti elektronickou formou. Prvý e-mail som poslal 21.3.2013. Po pár týždňoch som zistil, že som v ňom zabudol uviesť moje "Evidenčné číslo SIPO". Poslal som preto druhý e-mail, a to dňa 24.4.2013. E-mail už obsahoval všetky náležitosti tak, ako to požadovala RTVS vo svojom internom dokumente. Čakal som cca 6 týždňov, reku je to dostatočne dlhý čas na to, aby sa mi v informatívnom doklade SIPO, už neobjavil koncesionársky poplatok za RTVS. Opak bol pravdou. Nedalo mi, a tak som zašiel na poštu informovať sa, ako dlho trvá proces spracovania. Tam mi ukázali tlačivo, na ktorom je úplne na konci dostatočne výrazne napísané:

"UPOZORNENIE: Spracovanie vyplneného a odovzdaného formulára v RTVS môže trvať až dva mesiace."

Sám pre seba si hovorím, nuž dobre, ale pre istotu si to preverím priamo v RTVS. Zavolal som teda dňa 6.6.2013 o cca 11:29 hod. priamo do RTVS na info linku 18 288 (samozrejme, dnes už nefunguje). Rozprával som sa s pani Fodrekovou (nech mi je prepáčené, keď som skomolil priezvisko, ale viete aké to je, keď zisťujete po telefóne množstvo informácií a aj keď si na konci hovoru vždy pýtam meno a priezvisko, zvyčajne ho na prvé počutie skomolím, a nielen ja, myslím, že takmer každý). Tá mi povedala, aby som pre istotu poslal v elektronickej forme aj informatívny doklad SIPO a aj môj sken OP, keďže som platiteľ. Tak som sa naštval a ešte v ten deň, rozumej 6.6.2013 som poslal v poradí tretí e-mail, v ktorom som opätovne žiadal o oslobodenie platby za koncesiu a priložil som skeny všetkých dokladov v PDF formáte (SIPO, môj OP, ŤZP syna, OP môjho syna a Rozhodnutie z ÚPSVaR o tom, že syn je ŤZP).

Čakal som do začiatku septembra 2013 a to do momentu, keď mi dorazil informatívny doklad SIPO. Poplatok za služby RTVS v ňom bol uvedený v plnej výške 4,64 eur. Dňa 4.9.2013 som napísal štvrtý e-mail, v ktorom som zhrnul všetko čo aj tu teraz a spýtal sa, že prečo mi je neustále vyrubovaný koncesionársky poplatok.

Na všetky e-maily som obdržal automatizované odpovede a doručenky o prečítaní, avšak ANI jeden jediný e-mail od niekoho, ktorý by ma ľudsky (NEAUTOMATIZOVANE a NEROBOTICKY) informoval, že je potrebné byť napríklad trpezlivý, že Vaša žiadosť je prijatá a bude spracovaná, že sa dočkám oslobodenia od úhrady, že mi budú peniaze vrátené vtedy a vtedy... alebo niečo podobné.

Dnes, 4.11.2013, som zatelefonoval na číslo 02 / 323 333 22, ktoré je uvedené na stránke RTVS "https://www.uhrady.rtvs.sk/". Bohužiaľ, je to "automat", kde si môžete na základe číselnej voľby vypočuť dlhé vety. Po telefonáte s "automatom" som prostredníctvom sekcie "Napíšte nám" napísal, stručné konštatovanie, že som im už poslal viacero e-mailov..., že je to neseriózne... Už si ani nepamätám presné slová. A prečo práve dnes? Lebo mi dorazil novembrový informatívny doklad SIPO, v ktorom je opäť uvedený poplatok RTVS v plnej výške 4,64 eur. Od začiatku roka 2013 je to už jedenásty poplatok v poradí.

Situáciou som značne znechutený a rozladený. Opäť ďalšia ukážka toho, ako to vyzerá na Slovensku, ako to u nás (NE)funguje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?