Nekalé praktiky veľkých poskytovateľov hostingu

Autor: Ľubomír Majerský | 30.4.2014 o 7:50 | (upravené 15.5.2014 o 9:21) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  385x

Na trhu pôsobí mnoho firiem v oblasti poskytovania hostingových služieb. Mnohé z nich postupujú pri registrácii domény pre toho ktorého zákazníka korektne, a to aj napriek tomu, že administratívno-právny proces je trochu zdĺhavejší. Bohužiaľ, medzi registrátormi sú aj takí, ktorí si tento proces uľahčia a namiesto registrácie domény na skutočného užívateľa/zákazníka, registrujú domény na seba. Väčšinou ide o tých najväčších registrátorov, ktorí ponúkajú hostingové služby za minimálne ceny.

Čím ďalej, tým viac sme obklopení množstvom informácií, ktoré jednoducho nestíhame spracovať ani len povrchne, nehovoriac už o zložitosti pojmov, ktorým bežný človek/zákazník nemá šancu porozumieť, zvlášť pojmov v oblasti internetu. A tak sa bežne stáva, že záujemca o doménu, o hosting, podľahne cene, lebo len tej rozumie a...


...a keď príde k tomu, že užívateľ/zákazník chce premigrovať (prejsť so službami) ku inému poskytovateľovi, naraz zisťuje, že nastal problém, že to nie je také jednoduché. Predstavte si, že v internetovom svete fungujete nejaký ten rok s doménou, povedzme ’xyz.sk’. Ste v domnení, že je všetko OK, až kým sa nerozhodnete prejsť so službami k inému poskytovateľovi a zrazu zistíte, že na doménu ’xyz.sk’ nemáte užívacie právo, že nie ste jej vlastníkom, že vlastníkom je registrátor, zvyčajne poskytovateľ hostingových služieb. V poslednom období som bol nápomocný mnohým zákazníkom pri procese prevodu užívacích práv z registrátora na skutočného užívateľa/zákazníka. Verte, že tento proces nie je jednoduchý, prinajmenšom je náročný na čas. Nájdu sa však aj takí, ktorí si potom za prevod domény nechajú zaplatiť nemalé sumy.


Je jasné, že takíto registrátori zneužili a aj naďalej zneužívajú postup pri registrácii domény a proces registrácie neprebehol tak ako mal, pretože v tom prvom momente chce mať užívateľ/zákazník službu zaktivovanú ihneď, za čo najmenej peňazí. Ak však fungujete pár rokov a rozhodnete sa od pôvodného poskytovateľa a registrátora odísť, máte problém.

V tomto zložitom klbku sa okrem vyššie uvedeného skrýva aj fakt, že takýto registrátor si natrvalo zviaže užívateľa/zákazníka, pretože mnohí užívatelia/zákazníci jednoducho rezignujú a nechcú absolvovať tortúru, ktorá súvisí s prevodom domény. A ak takýto registrátor má desiatky tisíc domén, sú to už pre nich zaujímavé peniaze.


Ja som tiež registrátor, ale nikdy som takýto nekalý postup voči užívateľovi/zákazníkovi nezvolil. Každú doménu som poctivo zaregistroval na toho užívateľa/zákazníka. Nie som právnik, ale myslím si, že týmto sú porušené aj niektoré články Ústavy Slovenskej republiky (čl. 12, čl. 35...).


A na záver uvádzam dva odkazy:

http://www.slovenskedomeny.sk/registrator-domen/

(počet domén zaregistrovaných tým ktorým registrátorom)

 

http://www.slovenskedomeny.sk/vlastnik-domen/

(počet domén, ktoré ten ktorý registrátor aj vlastní, ale nemal by ich vlastniť)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?