Daň za šrot vs. registračné pokladne pre lekárov

Autor: Ľubomír Majerský | 30.4.2014 o 8:03 | (upravené 15.5.2014 o 9:22) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  460x

V posledných dňoch sa hovorí o dani za šrot a znovu ožila myšlienka zavedenia registračných pokladníc pre lekárov. Trochu som sa nad tým zamyslel a rozhodol napísať dve krátke úvahy.

Problematika šrotu je veľká, zvlášť keď sa rozkráda všetko, čo sa speňažiť dá. Vláda si zrejme povedala, že s krádežami skoncuje, a to tým, že zavedie daň zo šrotu. Už ju vôbec nezaujíma, že všetko, čo sa na šrotovisko privezie bolo už raz zdanené, že sa už niekoľko rokov platí aj recyklačný poplatok...atď., namiesto toho, aby konečne spustila toľko ospevovanú rómsku reformu. Každý súdny človek vie, že problém rozkrádania kovov a ich následného umiestňovania na šrotoviská, sa zavedením dane zo šrotu nič nevyrieši. Ba áno, utrpia živnostníci, utrpí aj príroda (bude viac neporiadku a čiernych skládok). Utrpia aj mnohí poctiví ľudia, ktorí si zberaním šrotu privyrábajú k dôchodku, pretože už nebudú mať motiváciu. No môže sa kradnúť ešte viac, pretože niektorí “naši spoluobčania“ sa nezastavia pred ničím, a o to viac, keď z kila kovového šrotu dostane takýto “spoluobčan“ na ruku menej peňazí. Možno začnú kradnúť aj fajnovejší (rozumej hodnotnejší) kovový šrot... Ktovie, možno sa mýlim, naša vláda je múdra, premúdra. Je však jasné, že sa vláda snaží vydolovať peniaze kde sa len dá... ako inak, u chudoby je ich vždy dosť.

Registračné pokladne pre súkromných lekárov. Nuž myšlienka, ktorá zarezonovala viackrát, ale nikdy sa nezrealizovala. Prečo? Lobing, lobing a ešte raz lobing. Lekár je stále u nás považovaný za nejakú vyššiu nedotknuteľnú bytosť. Mnohí z nich podnikajú ako “iní” ľudia (tí iní sú asi nižšie bytosti), ale tí “iní” musia mať registračné pokladne a oni nie. Každý vie, ako to u lekárov chodí. Aj ja. Tam 7 eur, hen 8, tam zasa 10, registrácia 15… doklad žiaden. A keď som si skusmo vypýtal príjmový doklad, tie pohľady Vás idú zabiť. Iste, vládnym predstaviteľom sa povie, choďte k inému, poctivému lekárovi, ale nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Slovensko nekončí za Trnavou… Preto s myšlienkou zavedenia registračných pokladníc PLNE súhlasím, alebo na plné ústa poviem, znovu zaveďte zlaté Zajacove 20 a 50 korunáčky. Spočiatku každý nadával, ale po pár mesiacoch bol kľud. Jasne a jednoducho definované pravidlá v tom urobili poriadok. Teraz platia ľudia oveľa väčšie sumy a je ich toľko, že človek/pacient sa v tom úplne stráca. Proste poplatková džungľa, ktorá vo výraznej miere končí nezdanená, vo vreckách nedotknuteľných. Opäť sa pýtam. Prečo a dokedy? O čo horší je iný živnostník, ktorý musí mať registračnú pokladnicu a lekár nie. Lekári sa opäť búria a spájajú do obrovskej lobby argumentujúc, že im stúpnu náklady. Iste, ale tie náklady, v porovnaní s ich životnou úrovňou sú zanedbateľné. Registračná pokladnica vyjde do 300 eur vrátane DPH. A ako poznám našu vládu, keby sa už rozhodla zaviesť pre súkromných lekárov registračné pokladne (v čo ja osobne neverím), určite by pre nich zaviedla aj nejakú výnimku, aby mali s touto agendou čo najmenej starostí.

ČESŤ VÝNIMKÁM.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?