To čo v dokumentácii od notebookov nenájdete

Autor: Ľubomír Majerský | 14.5.2014 o 15:31 | (upravené 15.5.2014 o 9:23) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  1053x

Notebook je neodmysliteľnou súčasťou mnohých z nás. Sprevádzajú nás, podobne ako mobily a tablety, všade. Dlhoročné skúsenosti sa tak trochu pričinili o to, že som sa rozhodol napísať niečo, čo som doteraz v žiadnej dokumentácii od notebookov nenašiel a s čím sa stretávam pravidelne. Zmienim sa len o dvoch najpálčivejších problémoch, týkajúcich sa notebookov vybavených klasickým pevným diskom (HDD - elektromechanickým), nie SSD.

Ako som už v úvode naznačil, notebooky nás sprevádzajú takmer všade. Je bežné, že užívatelia prenášajú notebook z miesta na miesto v zapnutom stave, že ho používajú na kolenách, v posteli na mäkkej podložke (to už je naozaj ľahostajnosť, pretože sa zakryjú odvetrávacie šachty). Prvý problém sa teda týka klasických pevných diskov, ktoré takýmto užívaním trpia. A prečo? Nuž jeden vzdialený príklad s otázkou. Určite si mnohí z Vás spomenú na zariadenie, ktoré sa volá gramofón. Čo sa stane, ak do hrajúceho gramofónu drgnete? Ihla gramofónu poskočí po platni, pričom sa platňa takýmto ‘užívaním’ postupne poškodzuje. Na podobnom princípe je založený aj pevný disk, ktorý je síce uzavretý vo vzduchotesnom obale, ale ten má v sebe tiež platňu (alebo aj dve, tri, ktoré sa otáčajú rádovo v tisíckach otáčkach za minútu) a aj čítaciu/zapisovaciu hlavu (hlavy), to je tá gramofónová ihla. Nuž a pri 5500 alebo 7200 otáčkach za minútu to pri sebemenšom pohnutí, trebárs pravidelným užívaním notebooku na kolenách alebo jeho pravidelným prenášaním z izby do izby, nie je pre disk (platne uzavreté vnútri) nič, čo by mu robilo dobre. Iste, niekto bude namietať, že disky v notebookoch sú vybavené antišokovou, antivibračnou funkcionalitou (Disk Anti-Shock Protection). O tejto funkcionalite si však myslím svoje a mnoho bežných notebookov takéto disky nemá vo výbave. Preto doporučujem prenášať notebook vždy vo vypnutom stave, aj s diskami, ktoré sú vybavené funkcionalitou DASP. Vedzte, že dáta sú najcennejšie nie vtedy, ak ste o už nich prišli, ale keď ich ešte stále máte. Viac o tom si môžete prečítať v staršom článku http://lubomirmajersky.blog.sme.sk/c/265547/Pracovna-plocha-zalohovanie.html

Druhým problémom sú kĺby displeja. Je veľmi bežné, že užívatelia otvárajú displej po strane, na boku. Keď takto otvárate displej len raz denne, do roka je to 365 krát. Väčšina užívateľov ho však otvára minimálne 2 krát denne. Pri takomto otváraní sa už po pol roku dá vypozorovať, že jeden kĺb ide ťažšie, jeden ľahšie, že u jedného je akési čudné vyosenie, alebo že sa roztvára kryt samotného kĺbu. A nie je to len o nerovnomernom zaťažovaní kĺbov displeja, ale trpí tým aj samotný displej. Ten sa takýmto excentrickým otváraním tiež vykrivuje, i keď je pravdou, že ten vydrží predsa len viac, než samotné kĺby displeja. Opäť moje doporučenie, displej vždy otvárajte v strednej časti. V strede sa to oproti okraju otvára ťažšie a následne to zvádza k chyteniu displeja po strane, ale radšej si pomôžte aj druhou rukou a otvorte ho v strede, než sa Vám majú poškodiť kĺby, prípadne celý displej. Pokiaľ sa Vám to stane v záručnej dobe, mnohí výrobcovia (značky) takúto reklamáciu neuznávajú.

Obozretným a zodpovedným prístupom môžete predĺžiť životnosť svojho notebooku, zvlášť dnes, keď sa šetrí na všetkom a pre výrobcov (v akejkoľvek oblasti) je dobré, ak výrobok vydrží viac ako dva roky a menej ako dva a pol roka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?