Skúsenosť z Čiech

Autor: Ľubomír Majerský | 22.9.2014 o 12:37 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  335x

Každý rok sa snažím zavítať do Českej republiky. Vedie ma k tomu viacero dôvodov. Nebolo tomu inak ani tento rok. Tentokrát som bol aj s rodinou na Južnej Morave - na rozhraní Veľkopavlovickej a Mikulovskej oblasti - pre Moravanov v asi najvýznamnejšom období, období vínobrania. Keďže mojím koníčkom je fotografovanie, výbavu som mal so sebou. Bohužiaľ, z fotografického hľadiska mi počasie nebolo naklonené, ale bolo pár okamihov, keď sa mi podarilo niečo odfotiť. Samozrejme, hlavnou činnosťou bolo pre nás navštíviť čo najviac oblastí, v ktorých má stále čo povedať história (máme radi pamiatky), spojenou, ako inak, s ochutnávkou vín. Naozaj, je z čoho vyberať. Možno si niekto povie, že i na Slovensku máme nepreberné množstvo vín, na čo ísť teda na Moravu. Iste, ale Južná Morava je predsa len, zjednodušene povedané, ’silnejšia ’ a to už nespomínam, ako je popretkávaná cyklistickými vínnymi cestami či rozhľadňami, ktoré tak pekne dotvárajú charakter vínnej krajiny, a to, povedzme si úprimne, na Slovensku nie je v tak hojnom počte.

Stretli a rozprávali sme sa s rôznymi ľuďmi. A tu je jeden negatívny moment, ktorý sa nedal nevšimnúť a trochu nás to zarazilo. Generácia mladých ľudí, okolo tridsiatky (±), reagovala na slovenčinu tak akosi nevľúdne, s opovrhnutím. Či už to bolo v obchodoch, reštauráciách alebo vinných pivniciach, vždy sa jednalo o mladších ľudí. Mnohí z nich nereagovali ani na pozdrav či už ’dobrý deň’ alebo hlasitejšie ’dovidenia’. Aby som teda nehádzal všetkých do jedného vreca, našli sa i takí, ktorý nemali žiaden problém a slušne odzdravili, ba dokonca si s nami aj pokecali. U strednej a staršej generácie sme nepociťovali žiaden problém. Každý si našiel chvíľku na prehodenie pár viet.

Za všetky viaceré zážitky, skúsenosti, uvádzam dve príhody:

Negatívna - vychytený ’sklípek ’ (menovať nebudem) vo Veľkých Pavloviciach, jedná sa naozaj o veľmi známy ’sklípek’. Nakúpili sme tam 7 fliaš vína, kúpili 4l burčiaku, ďalšie 2 litre vína priamo zo suda, ale základná slušnosť zo strany predávajúcich mladých slečien, žiadna. Keď sme vstúpili do ’sklípku’, na pozdrav žiadna reakcia. Keď sme chceli ochutnať z vín a burčiaku, bolo nám povedané, že to nie je možné. V poriadku. Na to však prišiel česky hovoriaci pár a razom nastala zmena o 180°. Zo strany predávajúcich padali na nich milé slová a aj ochutnať z vín či burčiaku sa dalo. Do mňa vošiel taký srd, že až. Chcel som všetko vrátiť a povedať si svoje, ale nakoniec som si zahryzol do jazyka, lebo víno, za to nemôže.

Pozitívna – ’sklípek’ v Dolních Věstonicích. Len tak, naverímboha, som z auta zazrel otvorený ’sklípek’ a pred ním dve dámy v strednom veku. Zastavil som s autom opodiaľ  a s manželkou sme sa ku nemu vybrali, reku, či je možné si u nich kúpiť a ochutnať nejaké to vínko. Na úvod prebehli zdvorilostné frázy a napriek tomu, že očakávali skupinu, ktorá mala vyhradené sedenie, ochota a prístup k nám bol neskutočný. Dámy sa nás opýtali na našu predstavu, že čo by to malo byť a už sa lialo vínko do pohárikov. Po každej ’koštovke’ nezabudli pohárik prepláchnuť čistou vodou (samozrejme, ’koštovala’ manželka, pretože ja som riadil auto… mne bolo súdené len ovoniavať). Medzi tým už dorazila skupina, ktorá to mala vyhradené. Jedna z dám sa im začala venovať a nás tá druhá naďalej obsluhovala. Profesionalita na najvyššej úrovni. Nakoniec sme kúpili 4 fľaše a maximálne spokojní sme odišli. Na záver prebehli opäť zdvorilé vety, s úsmevmi na tvárach na oboch stranách.

Tých negatívnych skúseností s mladou generáciou sme mali pomerne v hojnom počte, až na dve výnimky. So strednou a staršou generáciou sme nemali žiaden problém, ústretovosť bola výnimočná. Hovorím si, že sme mali možno smolu a natrafili sme na nesprávnych ľudí, pretože aj mladá generácia zo Slovenska sa správa, a to nielen ku cudzincom, podobne. Ak je to teda tak, robíme chybu, pretože si vychovávame generácie, ktoré nebudú mať osvojené základy slušnosti a úcty. A akosi aj pociťujem, že od rozdelenia Československa sa od seba vzdiaľujeme, hoci máme historicky, jazykovo, kultúrne, politicky, ekonomicky a čo ja viem čo ešte, stále blízko k sebe. Čo nás však čaká o ďalších 20 rokov, si netrúfnem vysloviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?