Internet vs. najstaršie remeslo

Autor: Ľubomír Majerský | 1.10.2014 o 14:09 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  687x

     Prečo ten nadpis? - (musel som ho i tak zjemniť) - Nuž ja osobne tam vidím určitú paralelu. A čo ma k tomu viedlo? Moja skúsenosť z práce. Jéééžkove oči…, teraz sa možno niektorí z Vás pozastavia, zvlášť tí, ktorí ma poznajú. Čo to ten Ľubo ide na seba odhaliť? Nie nebojte sa, nemám žiadnu osobnú skúsenosť s najstarším remeslom. Tak ako teda môžem porovnávať? Vo svete existuje mnoho vecí, s ktorými nemusíme mať osobnú skúsenosť, proste vieme, že to tak je, že to tak funguje. V tejto chvíli sa mi tlačí na jazyk známa to veta ’Bohuša Stejskala’: ”Vašu p**u jsem taky neviděl a věřím, že ju máte!”, ktorá bola reakciou na doktorkinu vetu, že na existenciu Boha neexistujú dôkazy, nikto ho nevidel a tak podobne. Ale k veci. Ak máte chvíľku, prečítajte si to.

     Niet snáď človeka, ktorý by neokúsil to zvláštne médium – INTERNET. Využívajú ho prostredníctvom všetkých možných aj nemožných zariadení, od stolných počítačov, cez notebooky a tablety, až po smartfóny. Stretnúť mladého človeka, ktorý by nemal prilepený smartfón buď na uchu alebo na prstoch, je naozaj výnimočné. INTERNET je médium, s nepreberným množstvom rôznorodých informácií. Ako sa vraví: ”Od výmyslu sveta”. Informácií pozitívnych, ale aj negatívnych. Tých prvých je mnoho-mnohonásobne viac, tých druhých je podstatne menej, ale o to viac sú nebezpečnejšie, pretože sa vyskytujú za akousi maskou, pozlátkom, lákajúc tak potencionálnych surferov… ”klikni si na mňa”. Princíp fungovania by sa dal prirovnať trebárs k mucholapke alebo k dáme prevádzkujúcej najstaršie remeslo. A nástrahy v podobe vírusov, trójskych koňov, špiónskych softvérov, nenechajú na seba dlho čakať. Niekedy stačí len jeden jediný klik a… a prúser. Dalo by sa to prirovnať k chorobám ako sú syfilis, kvapavka, AIDS, žltačka…, ktoré si ”surfer osvojí aj po jedinom kliknutí”. Myslím, že netreba rozvádzať.

     Vo svojej praxi sa neustále stretávam so zákazníkmi, ktorí nepoužívajú vo svojich zariadeniach (PC, NTB, tabletoch, smartfónoch) žiaden bezpečnostný softvér, alebo ak ho aj majú, je neaktuálny resp. sú jeho bezpečnostné funkcionality nedostatočné, alebo mu nevenujú náležitú pozornosť, keď zahlási nejakú výstrahu. Takýto prístup som nechápal a ani nechápem, zvlášť, keď má zákazník vo svojom zariadení aj cenné dáta. Neraz sa stalo, že o ne prišiel aj vďaka tomu, že zariadenie nebolo vybavené žiadnou ”ochranou”. Bohužiaľ počítačová gramotnosť  je neustále na nízkej úrovni a preto som začal, už veľmi dávno, používať rôzne prirovnania. Pre médium - INTERNET, sa mi osvedčilo prirovnanie s najstarším remeslom a k nemu blízkym chorobám. Vtedy to zákazníci úplne pochopia a nemusím im to siahodlho rozvádzať. U chlapov je to ešte ľahšie. Im stačí nadhodiť jednu, jedinú otázku: ”Šli by ste s prostitútkou (INTERNET) bez ochrany (bezpečnostný softvér)?” Ale ani ženy nemajú problém pochopiť, kam mierim.

     Nech mi je prepáčené, že som použil takéto prirovnanie, ale vedzte, že som tým nič zlé nesledoval, nechcel som a ani nechcem nikomu ublížiť, nikoho zosmiešniť. Žiaden zlý zámer v tom nehľadajte. Je to len ďalšia názornejšia pomôcka, ktorá sa do bežného používateľa, obklopeného toľkými vymoženosťami dnešnej doby, ľahšie vstrebe, spracuje. Mnohí užívatelia nechápavo krútia hlavou, že také niečo, ako je zabezpečenie akéhokoľvek zariadenia pripájajúceho sa do internetu, vôbec nie je potrebné, nie je nutné. ”Na čo?  Mne sa to predsa nemôže stať”, to je bežné konštatovanie mnohých, až kým sa na vlastnej koži nepresvedčia o opaku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?